Diyaframımızı Keşfedelim03:46

  • 0

ÖNCE DİYAFRAMIMIZI KEŞFEDELİM

Yere sırt üstü yatın. Bu pozisyonda yatarken, aldığımız nefes    sadece diyafram nefesidir. Kaslarınızı sıkmamaya, rahat olmaya çalışın.

Bir elinizi kaburgalarınızın hemen altına koyun ve burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan vermeye başlayın. Nefes alışverişinizi izleyin.

Nefes alırken elinizin altında kalan bölgenin yükseldiğini, nefes verirken içeri doğru çekildiğini gözlemleyin.

Bu pozisyonda nefes alıp vermeye bir süre devam edin.

ŞİMDİ AYAKTAYIZ

Yatarken kazandığımız bedensel rahatlamayı ayaktayken de sağlamaya çalışın. Nefes alıp verirken kaslarınızın gergin değil rahat olması çok önemli.

Ayakta, dik, omuzlar düz, aynı hizada durun. Yavaşça başınızı öne, göğsünüze doğru düşürün. Yavaşça kaldırın. Şimdi yavaşça, fazla zorlamadan arkaya atın. Aynı hareketi birkaç kez tekrarlayın. Tüm vücut kaslarıyla birlikte yüz, boyun ve omuz kaslarının gergin değil rahat olmasına özen gösterin.

Başınızı rahatça zorlanmadan sağa ve sola eğin.

Şimdi başınızı kendi çevresinde dairesel olarak çevirin.

Dik duruşunuzu bozmadan, bir elinizi kaburgalarınızın hemen altına koyun. Elinizi doğru yere koyduğunuzdan emin olmak için önce kaburgalarınızın son kemiğini bulup sonra ortadaki boşluğa gelin. Diğer eliniz avuç içi dışarıya bakacak şekilde belinizde olsun. Şimdi burnunuzdan derin bir nefes almaya çalışın. Yavaşça verin. Bu arada diyaframınızın ve belinizin üstündeki elleriniz aşağıya ve yanlara doğru genişlemeyi hissetmeli. Bu genişlemeyi başta hafif hissedebilirsiniz. Çalışmaları yaptıkça bu his artacaktır.

Etiketler:
    1. Müge Wöber 09/07/2018

Video'yu Beğendiniz mi?
"Hayır Teşekkürler. Lütfen pencereyi kapat"