Nefes Çalışmaları – 103:42

  • 0

NEFES ÇALIŞMALARI -1

  • Dik oturalım. Ayaklarınız yere tam bassın.
  • Önce diyaframını henüz keşfedememiş olanlar için şunu yapalım. Sandalyenin ucuna kadar gelin. Bacaklarınızı açın. Kollarınızı dirseklerinizden birleştirin. Öne eğilin ve kollarınızı bacaklarınızın arasına yerleştirin. Başınızı göğsünüze doğru eğin. Artık hiçbir şey yapmayın, sadece nefes alın ve verin.

Bu pozisyonda alacağınız nefes sadece diyafram nefesidir. Bunun farkına varın, diyaframın hareketini izleyin. Nefes alıp vermeye devam edin.

  • Keşfinizi tamamladıktan sonra aynı nefesi korumaya çalışarak çok yavaş doğrulun.
  • Şimdi sandalyede aynı dik oturuşunuzu koruyun, bacak bacak üstüne atmayın, ayaklar yere tam bassın.

Ellerinizden biri yine diyaframı bulsun ve üzerinde dursun. Diğeri aynı şekilde belinizde ya da göğüs kafesinin üzerinde durabilir.

Olmasını istediğimiz, diyaframın olduğu bölgede nefes alırken dışarıya doğru bir hareket, nefes verirken ise tam tersi içeriye doğru bir hareket.

İstemediğimiz ise göğsünüzde bir hareket olması. Göğsünüzün üzerinde duran eliniz bu hareketin meydana gelip gelmediğini kontrol edebilir.

  • Şimdi işe tersinden başlayalım. Önce ciğerlerinizdeki havayı kuvvetli bir üflemeyle boşaltın. Ardından diyaframınıza odaklanarak burundan derin bir nefes alın. Acele etmeden yavaşça verin. Konuşmada nefesimizi tasarruflu kullanmak çok önemli. Bu yavaş nefes verme diyafram kasınızı güçlendirecek, kasınız güçlendikçe nefesinizi hızlıca tüketmeden tasarruflu kullanabileceksiniz. Nefes verirken karın kaslarınızı içe doğru çekmeyi unutmayın.
  • Nefes alıp vermeye birkaç kere daha devam edelim.
  • Şimdi yine derin bir burun nefesi alın, 4 saniye tutun. 2 saniyede verin.

Bu süreleri diyafram kasınızın güçlenmeye başladığını hissettikten sonra iki katına çıkarın. Yani 8 saniye nefesinizi tutup, 4 saniyede vermeye başlayın.

Unutmayın nefes vermeler hep yavaş, nefes almalar hep çabuk, bol, eşit, tereddütsüz.

Etiketler:,
    1. Dr. kadriye ışıklar pürçek 05/07/2018

Video'yu Beğendiniz mi?
"Hayır Teşekkürler. Lütfen pencereyi kapat"